Visa tiesa apie Bulgarijos Saulėto kranto kurortą bei patarimai keliaujantiems pirmą kartą

Kai žengiau pirmuosius žingsnius ant minkšto ir šilto Bulgarijos paplūdimio smėlio, o akimis nužvelgiau Juodąją jūrą, pagalvojau, kokia ji panaši į platų, banguotą ir milžinišką vandenyną. Bangos ritosi viena po kitos, palikdamos duobes krante, nešdamos smėlį paskui save, purslais taškydamos besimaudančius poilsiautojus, o saulė sąžiningai šildė, išpildydama Saulėto kranto pavadinimą.

Pats didžiausias tarp Bulgarijos pajūrio kurortų, šalies vizitinė kortelė – Slančev Briagas, lietuviškai – Saulėtoji pakrantė. Kurortas ir vasaros pramogų sostinė, su visą parą pulsuojančiu audringu gyvenimu, mylima jaunimo ir azartiškų poilsiautojų. Mūsuose apie Bulgariją atsiliepiama gana skeptiškai, daugelis pabūvojusių skundžiasi akivaizdžiai matomu sovietiniu palikimu, nešvara ir prastu aptarnavimu. Prisiklausę nuomonių, nusprendėme, jog laikas Bulgariją patirti patiems. Taigi dalinamės savo įspūdžiais apie Saulėtą pakrantę.
Verta paminėti, jog kurortas buvo pastatytas „nuo nulio“ 1958 m., o pirmieji lankytojai sutikti jau po metų. Pagal pirminį planą, kurortas turėjo būti tikras pajūrio rojus, ramybės ir poilsio oazė šeimoms su mažais vaikais, kur daug žalumos ir nuostabiai platūs ir erdvūs paplūdimiai. Tokiam rojui sukurti buvo atvežta 550 000 kubinių metrų derlingo dirvožemio, pasodinta 300 000 medžių, kartu su 770 000 dekoratyviniais krūmais, 100 000 rožių, 200 000 kopos žolių. Deja, viso to nebėra ir šiandien Saulėtas krantas virto triukšmingu viešbučių, restoranų, barų ir naktinių klubų kompleksu su miniomis turistų. Didžiąją dalį turistų sudaro Didžiosios Britanijos piliečiai, vokiečiai, daug lenkų turistų bei, be abejonės, rusai. Vieni renkasi Bulgariją dėl sąlyginai pigių kainų, kiti važiuoja čia kaip etatiniai turistai, nes taip daro jų artimieji bei draugai daugelį metų, čia daugiau liečia rusų poilsiautojus.

Paplūdimys

Kiekvieną rytą, po pusryčių, apsiginklavę paplūdimio amunicija: pripučiamais ratais, čiužiniais, kastuvais ir kibirėliais, kamuoliais ir nuo saulės skėčiais, tūkstančiai viešbučių gyventojų išeina į pagrindinį „darbą“ – paplūdimį, kur 30-60 metrų pločio smėlio ruože bandys užsiimti vietas. Ir nesvarbu, kad odos spalva primena virtą vėžį, vis tiek „darbas“ jiems pirmoje vietoje. Paplūdimys iš tiesų neblogas, smėlis primena mūsų Baltijos pajūrį, o pro šalį, į akis smėlį berdamas, praeinantis ir šaukiantis vaisių ir ledų pardavėjas, verčia jaustis tarsi gulėtum savo krašte. Pleže yra laisvos zonos, kur galima gulėti ant savo rankšluosčio, bei mokami gultai ir skėčiai. Visa diena kainuoja 10 BGN. Mes ilsėjomės sezono pabaigoje, tai pleže vietos buvo užtektinai. Vanduo buvo komfortiškai šiltas – apie 25-26 laipsniai. Jūra banguota, kartais atsiridendavo nemažos bangos, kurios vertė iš kojų, o su tokiom bangom, atplaukdavo ir galvos dydžio medūzos…

Pajūrio promenada

Pagrindinė Saulėto kranto arterija – plati ir ilga pajūrio promenada, kuri tęsiasi iki pat Nesebaro miesto. Tai vieta, į kurią vakarais plūsta pasivaikščioti minios žmonių. Promenadoje vienas šalia kito įsikūrę restoranai, viešbučiai, suvenyrų parduotuvės, barai bei įvairios pramogos, kurių čia kiekvieno skoniui: nuo senų, kvestionuotinos būklės atrakcionų, retro stiliaus fotoateljė, elektrinių triračių nuomos, iki fotografijų su egzotinėmis papūgomis, ryškiai nelegaliai atvežtu krokodiliuku, tatuiruočių salonų iki Jupiterio stebėjimo už 5 GBN. Iš tiesų vaikščiojimas promenada primena Gariūnų turgų su rubų, batų, apatinių kioskais ir kitais blizgančiais plastmasiniais menkniekiais. Viskas be galo neskoninga, tuščia  ir net vulgaru. Ne kartą tėvai praeidami raudonavo prieš vaikus negalėdami paaiškinti, ką daro suaugę pavaizduoti ant didelio margo rankšluosčio ar kitų daiktų. Ima pyktis, jog išėjus vakare pasigrožėti jūra, deja, jos nematai, nes visa pakrantė apstatyta šiuo „turgumi“. Tokį vaikštinėjimą lengvina tik faktas, kad čia niekas netampo už rankų ir įkyriai nekalbina kaip Turkijos, ar Egipto kurortuose. Šioje gatvėje zuja ne tik turistai, bet ir elektriniai triračiai vežimėliai bei paspirtukai, kurie rengia tarp pėsčiųjų lenktynes ir įkyriai pypina norėdami pravažiuoti.

Maistas ir kainos

Pirmas dalykas, kas nustebino, jog Bulgarija nėra tokia pigi šalis, kaip visi kalba ir džiaugiasi. Kainos daugiau orientuotos į britų bei vokiečių turistus. Parduotuvėse vanduo kainuoja apie 0,65 eur., alus 1 eur., vynas nuo 3 eur., didelis kapučino puodelis prie paplūdimio – 2,5 eur. Dėl vyno, rekomenduojame vietinį vyną pirkti pilstomą, prieš perkant galima padegustuoti ir išsirinkti sau tinkamiausią skonį. Mums labai patiko vyno krautuvėlė šalia viešbučio „RIVA“. Vaisius pirkdavome iš gatvės prekeivių. Čia jie kiek pigesni nei pas mus, pavyzdžiui: figos 7-8 GBN, slyvos -2 GBN, persikai, nektarinai – 2 GBN. Aptarnavimas, kiek teko susidurti, klaikus. Tokių prastų pardavėjų kaip bulgarai dar niekur neteko matyti, jie absoliučiai nesuinteresuoti parduoti. Vietoj atsakymo į klausimą, sulaukdavome numykimo ir kamuolinių cigarečių dūmų į veidą. Vienas iš pigesnių supermarketų „Mladost“ yra netoli viešbučio „Kuban“, aukščiausio visame kurorte. Kavinėse galima rasti pigesnio maisto ir gėrimų, tačiau tokios vietos viliojančiai neatrodo. Į restoranus nėjome, nes turėjome puikų maitinimą viešbutyje, tad patiekalų komentuoti negalime. Surasti tradicinę virtuvę Saulėtoje pakrantėje tikras vargas, nes pagrindinė promenada prikimšta greito maisto restoranų, kebabinių, burgerinių, picerijų, kinietiško maisto restoranų ir t.t. Kurorte yra atskiri restoranai orientuoti į britų turistus, ar vokiečius, siūlantys šnicelius ir burgerius, o vietinis guliažas lieka užmarštyje… Geriausia, ką galima rasti vietinio tai šviežiai kepamos bulgariškos bandelės, įdarytos brinza, ar kumpiu. Vienos kaina apie 1 eur.

Ką aplankyti būnant Saulėtame krante?

Poilsiaujant Saulėto kranto ūžiančiame, įvairiom šviesom blyksinčiame kurorte, kultūrinės autentikos, ar istorijos pėdsakų nė su žiburiu nerasi, o leidžiant kiauras dienas tarp barų, viešbučių ir restoranų, pasieki tokį tašką, kai ištinka kultūrinis troškulys. Tokiu atveju, verta važiuoti iki šalia esančio UNESCO saugomo Senojo Nesebaro miesto. Plačiau apie mūsų apsilankymą rasite čia. Yra keli būdai kaip pasiekti Nesebarą: galite važiuoti autobusu už 1,30 BGN, arba pramoginiu traukiniu už 4 BGN, arba dardėti arklių traukiama karieta su pusiau čigonu vadeliotoju už 100 BGN. Mieste daug vietinių turistinių agentūrų, už nedidelę kainą siūlančių ekskursijas į visas žymias Bulgarijos vietas: Burgasą, Varną, Rožių slėnį ir net Stambulą.

Viešbučio pasirinkimas

Kadangi buvome prigasdinti, kokie atsilupę, griūvantys, netvarkingi ir visokie kitokie yra Bulgarijos viešbučiai, savąjį rinkomės labai ilgai ir atsakingai. Pagrindiniai mūsų patarimai prieš renkantis viešbutį Bulgarijoje:
  1. Nepasitikėkite demonstruojamomis viešbučio nuotraukomis, nes dažniausiai jos yra darytos vos pastačius viešbutį, ir natūralu, jog viskas atrodo labai dailiai. Ieškokite internete turistų įkeltų realių fotografijų. Mes labai mėgstame šiuos tinklapius: https://www.turpravda.com/ arba https://www.tripadvisor.com/
  2. Neapsigaukite skambiu teiginiu, jog viešbutis renovuotas, nes dažniausiai renovuojama registratūra, baseino zona ar baras, renovacija, nereiškia, jog atnaujina visą viešbutį.
  3. Paskaitykite kuo daugiau įvairių atsiliepimų, ne tik iš lietuvių, ar rusų turistų, bet ir vokiečių, anglų ir kt.
  4. Įsidėmėkite, jog viešbutis pirmoje linijoje nuo jūros negarantuoja gero poilsio ir mes tuo įsitikinome. Visi prabangūs viešbučiai yra šalia šurmuliuojančios promenados, kurioje vakare ir naktį „kala“ barų ir naktinių klubų muzika bei šūkauja įsiaudrinę praeiviai. Įvertinkite, kad gyvendami tokioje vietoje, kartu į „viskas įskaičiuota“ paketą gausite ir nemokamą diskoteką non-stop.
Mes pasirinkome 4 * „Lion Sunny Beach“ ir likome patenkinti. Iki jūros eidavome 7 min. Viešbutis ramus, jokios muzikos ar triukšmo. Kambarius valė kiekvieną dieną, personalas labai paslaugus, maitinimas geras, tik vakarienės metu būdavo gana ilga eilė prie karštųjų patiekalų. Daugumą viešbučio svečių sudarė vokiečiai, britai ir lenkai. Viešbutis tvarkingas, tik nelabai orientuotas į mažuosius poilsiautojus, mat jiems pramogų ar žaidimų aikštelės nebuvo.

Apibendrinimas

Saulėtas krantas primeną Ukrainos ir Palangos samplaiką, kur pareigingi turistai, nuolat ieškantys lankytinų objektų, gali atsipalaiduoti ir neįpareigojančiai pailsėti. Bulgariją  pasieksite greičiau, nei nuvažiuosite iki Baltijos jūros, vos 2 val. lėktuvu. Tiesiog prieš skrendant turite išsigryninti savo kelionės tikslą: jeigu vykstate pabūti prie jūros ir pasilepinti saule smėlio paplūdimyje su kelis eurus kainuojančiomis šviežiomis sultimis ir knyga, tuomet Bulgarija tikrai geras pasirinkimas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *