Ventspilis - šeimų su vaikais Meka

Besisupdama patogiose pajūrio sūpynėse ir besigrožėdama besiritančiomis bangomis, negalėjau nelyginti poilsio mūsų ūžiančioje ir sentimentų pilnoje Palangoje ir Ventspilyje. Kardinaliai skirtingos patirtys, visapusiškai kitokie jūriniai kurortai. Ir tik nuvažiavus tuos papildomus 200 kilometrų supranti, kad pavargti buvo verta. Lietuviai senokai atradę Ventspilį, ypatingai šeimos su vaikais, nes tai tikra šeimų poilsio Meka.

Atvykus pirmą dieną ir vaikštant tuščiomis, bet nepriekaištingai sutvarkytomis miesto gatvėmis, nepaleidžia jausmas, kad miestas kažkoks dirbtinai sukurtas. Vien nemokamas automobilio parkavimas visame mieste skamba kažkaip neįtikėtinai. Nesvarbu, ar prie paplūdimio, ar centre – problemos palikti mašiną nėra. O kaip Jums skamba, jog mieste yra 38 vaikų žaidimų aikštelės ir du vaikų miesteliai? Kažkokia fantastika. Pamenu, kažkada buvo toks serialas, apie pastatytą tobulą miestelį, kur gyveno draugiški žmonės, savo tobuluose namuose. Ventspilis lyg didelė žaidimų ir pramogų aikštelė, su dešimtimis fontanų, gėlynų oazėmis ir neįtikėtinomis gėlių kompozicijomis, kur pati didžiausia gėlių karvė. Jaučiasi, kad Ventspilio valdžia bando pritaikyti kurortą gyventojų, o tuo pačiu ir poilsiautojų, norams ir patogumui. Pradžioje teko priprasti prie kurorto tuštumos, nes atvykus liepos mėnesį, pačio sezono įkarštyje, žmonių sutikome tikrai nedaug, o didžioji dauguma – lietuviai. Miestas be galo ramus ir saugus. Jokio naktinio triukšmo, muzikos kalimo iš kavinių ir barų, ar girtų poilsiautojų. O labiausiai mums patiko, kad nebuvo jokių pasiutusiai lakstančių paspirtukų. Jau buvome pamiršę tą jausmą, kai gali ramiai vaikščioti, paleisti bėgioti vaikus ir nebijoti, kad kažkas ant jų užvažiuos. Jeigu vyksite į Ventspilį, nusiteikite daugiau  gaminti namie, nes kavinių ir restoranų pasirinkimas menkas. Teks paieškoti kur prisėsti kavos ar skaniau pavalgyti.

Kelionė su vaikais nelengva. Atstumą Vilnius – Ventspilis, važiuodami magistrale iki Klaipėdos, o paskui per Liepoją, įveikėme per 6 valandas, su trimis sustojimais. Jei važiuosite šiuo keliu, sustokite Jūrkalnėje. Nedideliame pajūrio kaimelyje. Prie bažnyčios sukite į kairę ir palikite automobilį parkinge. Miško takelis nuves Jus prie aukšto skardžio su nuostabiu vaizdu į banguotą Baltiją. Grįžtant į Lietuvą sustojome pasivaikščioti ir apžiūrėti senąjį Kuldygos miestelį. O nuo jo, per Naująją Akmenę, Šiaulius – į Vilnių.
Atostogoms Ventspilyje turėjome 5 dienas, tai visai nedaug, turint omenyje, kad pusdienį praleidome keliaudami. Šis miestas tai kur kas daugiau nei Mėlynos vėliavos paplūdimys ir vizitine kortele tapusios 28 spalvingos karvės. Veikti čia yra ką, tad norint subalansuotai pailsėti (taip mums nepavyko) tiek gulint prie jūros, tiek aplankant turistines vietas, reiktų geros savaitės. Priešingai nei Palanga, Ventspilis turi ką pasiūlyti ir esant blogam orui, tad jeigu atostogų prognozės subjurs – neišsigąskite. Mes jau antrą poilsio dieną liovėmės žiūrėti prognozes, nes Ventspilyje jos tiesiog negalioja. Vėjas toks neprognozuojamas, kad ir patys juodžiausi debesys būdavo nupučiami ir išlįsdavo saulė. Bet važiuojant turėkite visokių sezonų rūbų, gali prireikti.
Lankytini kurorto objektai nėra koncentruoti vienoje vietoje, tad vaikščioti yra kur, nebent tingėsite ir važinėsite automobiliu. Gatvėmis kursuoja turistinis traukinukas. 40 minučių kelionės metu apžiūrėti galima garsiausias miesto vietas. Netgi yra audio gidas lietuvių kalba. Bilietus galima nusipirkti laivo „Hercogs Jekabs“ kasoje, Uosto gatvės promenadoje. Kaina suaugusiam 5 EUR. Tobuliausia miesto pažinimo priemonė – dviratis. Ventspilyje bendras pėsčiųjų ir dviračių takų ilgis sudaro 66,47 km. Infrastruktūra puiki, takų būklė nepriekaištinga, vienintelis minusas, jog beveik nėra dviračių nuomos punktų. Keistai ir kvailokai neišnaudota verslo niša. Labai rekomenduojame vykti ilsėtis su savo dviračiais, nes važinėti tikrai yra kur. Mes pažintį su Ventspiliu pradėjome nuo senamiesčio, kur išlikę autentiški architektūriniai ir istoriniai statiniai, siauros akmenimis grįstos gatvelės ir miesto fontanai. Senamiestis yra toliau nuo pajūrio – visiškai tylus, ramus, nesuturistintas ir gal su viena kita veikiančia kavine. Viena iš svarbiausių senamiesčio dalių – rotušės aikštė, kurioje stovi miesto puošmena liuteronų Šv. Nikolajaus bažnyčia. Užsukite į rekonstruotą Turgaus aikštę, kur kiekvieną dieną renkasi vietos ūkininkai su savo gėrybėmis. Nors darbo dienomis turgus veikia, didžiausia pasiūla būna savaitgalį. Turgaus centre stovi varpų ir laikrodžių bokštas. Trijų laikrodžių ciferblatai rodo Latvijos laiką, mėnulio fazę ir atitinkamą savaitės dieną. Nuo Turgaus pateksite į ilgą Ventspilio uosto promenadą, arba kitaip vadinamą Ventos krantinę. Iš čia atsiveria platus vaizdas į Ventą, jūros vartus, senąsias uosto dirbtuves, įspūdingą plūdurų kolekciją ir eksponuojamą locmanų katerį „Rota“. Ventos upės pakrantėje stovi ir miesto pažiba – viena seniausių viduramžių  tvirtovių Latvijoje – Livonijos ordino pilis. Istoriniuose dokumentuose pilis minima 1290 m. kurie laikomi ir Ventspilio miesto steigimo metais. Šiuo metu čia įsikūręs Ventspilio muziejus. Oras buvo puikus, galvojome, jog užsuksime apžiūrėti vidų, jei lis lietus, bet taip ir nelijo…
Promenada ilga ir einant galima pasiekti 1487,5 m ilgio pietinį molą su švyturiu, bet automobiliu tai padaryti lengviau. Medņu gatvės tęsinys veda iki plačios molo ir paplūdimio lankytojų automobilių stovėjimo aikštelės. Šalia senatvės dienas leidžia 1967 m. statytas žvejybos laivas „Azova“, kurio denį galima apžiūrėti, ir greta stovi iš laivų inkarų grandinių suvirinta milžiniška Grandinių kėdė. Nepatingėkite užlipti į 19 m aukščio apžvalgos bokštą, iš kurio galima apžvelgti miestą iš paukščio skrydžio.   Būnant Ventspilyje neaplenkite Renkio parko. Šimtamedžių medžių pavėsyje galima apžiūrėti unikalias menininkų kurtas skulptūras, o vaikus džiugina neįprasta žaidimų aikštelė. Čia guli pasakų milžino Lutausio gigantiški daiktai – kepurė, šukos, batas, siūlų kamuolys, raktai. Dauguma žaismingų skulptūrų skirtos vaikams –debesų avytės, milžiniška musė, vėžlys ir kiti gyvūnai. Netoliese, miesto širdyje, Lielais aikštėje, šalia koncertų salės „Latvija“ yra įspūdingas fontanas „Fregata Banginis“. Fontano atsiradimą įkvėpė atgaivinti XVII a. istoriniai įvykiai, kai Ventspilyje buvo gaminami burlaiviai, tarp jų ir korvetės tipo burlaivis „Wallfish“ su 20 stiebų. Tai tik vienas iš dešimties Ventspilio fontanų.
Vaikų žaidimo aikštelės išbarstytos po visą miestą, jos ir parkuose, ir prie jūros, ir vidiniuose gyventojų kiemuose. Visos savaip žavios, savaip įdomios. Didžiausią įspūdį be abejonės paliko vaikų žaidimo miestelis Lielais prospekte. Čia pastatyta daugiau negu 40 įvairiausių žaidimų įrenginių, skirtų ir patiems mažiausiems, ir vyresniems vaikams. Gyvenome tik per gatvę nuo šios pramogos. „Dėka“ jos iki jūros eidavome daugiau nei valandą. Dar vienas vaikų žaidimų parkas yra kitoje Ventos pusėje – „Fantazija“. Čia galima laipioti, čiuožti, suptis, šokinėti. Kiekvieną sekmadienį  15 val. čia vyksta nemokami renginiai vaikams su šokiais, muzika ir žaidimais. Ventspilyje, netoli nuo jūros, yra didelis Jūrmalos parkas. Per parką vingiuoja daugybė takų, tarp jų ir 2 specialiai įrengti takai – Inkarų takas yra 730 m ilgio, juo einant galima apžiūrėti didžiausią Baltijos šalyse inkarų kolekciją, kur pats didžiausias inkaras sveria 23 tonas ir yra 6 metrų aukščio. Džiunglių takas yra 380 m ilgio ir ypač patiks vaikams. Čia galima laipioti ir karstytis kaip tikrose džiunglėse, įrengti įvairūs lieptai, kabantys tilteliai, virvių trasa, kuri aukščiausioje vietoje siekia 2 m ir eina nuo vieno medžio prie kito. Norint įveikti šį taką, nereikia specialaus fizinio pasirengimo, jį įveiks tiek suaugusieji, tiek mažieji lankytojai. Po Jūrmalos parką, Pajūrio muziejaus teritorijoje, kursuoja tikromis anglimis kuriamas siaurukas. Siaurukas anksčiau jungė pakrantės žvejų kaimelius, o dabar veža keleivius dviem maršrutais: trumpuoju ratu (1,4 km) po Jūrmalos parką, arba ilguoju (3 km) – iki Nuotykių parko. Garinio lokomotyvo švilpesys tikrai patiks mažiesiems keleiviams.
Vaikų miestelis Lielais prospekte
Nemokamų pramogų apstu Ventspilyje, iš tiesų, jeigu orai lepina, galima išvykti neišleidus nei euro vaikų ir šeimos linksmybėms arba galima sutaupyti kitais būdais. Ventspilis turi savo nemonetarinę atsiskaitymo priemonę – ventus, kuriais galima atsiskaityti lankantis muziejuose, pramogų parkuose, tam tikrose kavinėse ar viešbučiuose. Juos „užsidirbti“ labai smagu ir paprasta. Svetainėje www.visitventspils.com spauskite „užsidirbti ventų“ ir sudalyvaukite žaidimuose. Už atsakytus klausimus gausite ventų. 100 ventų – 1 EUR. Išsigryninti pinigus galite turizmo informacijos centre, Lielais prospekte.
Ventai
Saulei pasislėpus už tankių debesų, nusprendėme aplankyti prie Bušnieku ežero esantį elnių parką (latv. Briezu darzs). 32 hektaruose natūraliomis sąlygomis galima stebėti tauriuosius elnius, danielius taip pat kitus gyvūnus – ožkas, avis, stručius, triušius, arklius, žąsis, vištas. Suaugusiems 5 EUR. Vasaros metu vyksta safari, bet mums atvykus, niekas nevežė. Tai nei elnių, nei danielių nepamatėme. Tačiau kitus ūkio gyvūnus su kaupu apžiūrėjome ir pašėrėme vietoje pirkta duona (1 EUR). Pati teritorija nėra labai prižiūrėta, bet po truputį žmonės krapštosi ir dailina aplinką. Už 2 EUR galima pajodinėti poniu ar žirgu. Jeigu  nebeturėsite ką veikti Ventspilyje – užsukite, bet safaris Anykščiuose kur kas geriau.
Nepastebėti visiškai naujo mokslo centro „VIZIUM“ neįmanoma. Nuostabi architektūra.  Mokslo centro fasadas yra iš stiklo ir vario, beje šios idėjos autorius – lietuvis, architektas Audrius Ambrasas. Kad varis laikui bėgant neprarastų savo rausvo atspalvio, lakštai buvo apdoroti pagal technologiją, kuri Latvijoje buvo panaudota pirmą kartą. Muziejuje galima susipažinti su fizikos, matematikos, inžinerijos,  gamtos bei technologijos mokslais. Jame yra daugiau nei 80 interaktyvių eksponatų, prie kurio galima pačiam prisiliesti, išbandyti ir pajusti. Įtraukiantis muziejus, kuriame laikas ištirpo. Mažiems vaikučiams prie muziejaus yra žaidimų kambarys, kuriame galima žaisti tikroviškus žaidimus, pvz, apsipirkti parduotuvėjė ir nuskenuoti prekes, valdyti statybos aikštelės kraną, konstruoti ir pan. Muziejaus kaina suaugusiam 15 EUR. Muziejaus antrame aukšte yra kavinė. Maistas valgyklinis, skanus, bet brangokas. Vaikams antras patiekalas ( kotletukas, bulvytės ir du šaukštai salotų) 9 EUR. Taip pat yra lauko terasa su vaizdu į miesto panoramą. Galima užlipti ir į apžvalgos aikštelę,esančią vienoje aukščiausių miesto vietų.
Jeigu norite dar daugiau pramogų – aplankykite Ventspilio Nuotykių parką. Iš daugiau kaip dvidešimties prieinamų pramogų kiekvienas suras sau tinkamą. Pramogos suskirstytos pagal amžių. Už 8,5 EUR mes gavome penkias pramogas savo keturmetei: pripučiami atrakcionai, vaikų vairavimo mokykla, bamperių mašinos, bamperių valtys ir batutai su gumomis. Vyresniems ir suaugusiems pramogų irgi netrūksta.  
Jeigu Baltijos vanduo per šaltas, šalia jūros yra Paplūdimio vandens parkas po atviru dangumi su nusileidimo takeliais, burbulų voniomis, sauna ir baseinais, o taip pat atskira mažylių zona.  1,5 valandos kaina suaugusiam 6 EUR, vaikams iki 3 metų – 1 EUR.  Vaikams yra nedidelis baseinas su mini čiuožykla, laiveliu, aštuonkoju ir grybuku. Gylis apie 50 cm. Galima išnuomoti vietoje liemenę, kaina 2 EUR.  Mes užsukome į akvaparką antroje dienos pusėje.  Kadangi viskas yra po atviru dangumi, o lauke buvo +20 malonumo vaikščioti išsirengus ir lįsti į gan vėsų baseino vandenį nebuvo. Gelbėjo tik +35 laipsnių džiakuzi ir pirtys.  Esant karštai dienai,  paįvairinti laikui prie jūros, tai tikrai šauni vieta.
Labai rekomenduojame būnant Latvijoje aplankyti romantiškąjį Kuldygos miestelį, jis vos už 60 km nuo Ventspilio. Tai miestas, nereikalaujantis plano. Kuržemės sostinė Kuldyga- aptrupėjusi, įstrižai pasvirusių, samanotų namų ir tiesiai per kiemus besibraunančių upelių miestas. Beveik visas miestas ir 13 tūkst. jo gyventojų įsitenka netaisyklingo plano XIV a. statytame ir iki šių dienų išlikusiame senamiestyje. Kuldyga lyg įstrigusi laike. Čia miesto gatvėmis vingiuoja Alekšupės vandenys, dėl to miestui prigijo Latvijos Venecijos vardas. Miestelis be galo kinematografiškas, ne veltui čia buvo sukurtas ne vienas filmas. Bevaikštant paslaptingomis senamiesčio gatvėmis, čia rasite ir liuteronų, ir katalikų, stačiatikių ir baptistų bažnyčias, žaliuojančius parkus ir daug jaukių kavinukių senamiestyje. Iš Kuldygos grįžti be vietos kepyklėlės kepto Klingerio pyrago tas pats, kaip visai ten nebūti. Senąją ir Naująją Kuldygą skiria vienas ilgiausių ir seniausių arkinių plytinių tiltų Europoje. Statytas Carinės Rusijos laikais tiltas buvo vienas plačiausių Europoje, kad galėtų prasilenkti didelės karietos. Miesto pažiba – plačiausias (249 metrai) krioklys Europoje. Dar vadinamas Ventas Rumba. XVII. Europoje sklandė gandai, kad Kuldygoje skraido žuvys. Tai upėtakiai, kurie plaukdami neršti kiekvieną pavasarį ir rudenį turėdavo peršokti per pusantro metro iškilusį gamtos barjerą. Žmonės čia suvažiuodavo iš visos Latvijos, kad galėtų krepšiais gaudyti per Ventos slenkstį šokinėjančias žuvis. Tačiau teko girdėti, jog garsus Ventos krioklys ne tik žuvis dalina, bet ir gydo. Pasirodo, sovietmečiu į Kuldygą suvažiuodavo moterys iš visų sąjungos kraštų, norinčios pasigydyti nuo celiulito, esą krentantis vanduo pats geriausias vaistas. Prie krioklio matėme išties nemažai besimaudančių žmonių. Gal jie irgi „gydėsi“? Kuldygoje planavome sustoti trumpam, o užsibuvome pusdienį, norėjome ir dar ilgiau, bet spaudė laikas iki Lietuvos. Miestas nepakartojamo žavesio, su įdomia istorija, suktomis gatvėmis, tvarkingais parkais ir nuostabia gamta.
Jeigu norisi ramesnio poilsio prie jūros, galima rinktis ir kitus pajūrio kurortus tokius kaip Jūrmala ar Liepoja, bet atostogaujant su vaikais, Ventspilis vienareikšmiškai nugali. Tik sugrįžus, gali suprasti, kodėl kitos šeimos čia grįžta ir penktą, ir šeštą kartą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *