48 valandos Budapešte: intensyvi pažintinė programa
Atvykus traukiniu iš Bratislavos, Keleti traukinių stotis pasitiko mus su triukšmu, nepailstančiu traukinių dundėjimu, skubančiais keliautojais ir vietiniais prekeiviais, šaukiančiais ir aistringai gestikuliuojančiais rankomis, tirštais cigarečių dūmais, aliejuje kepamų pyragėlių kvapais ir virš miesto pakibusiu smogu. Praleidus savaitę super klasiškoje Vienoje, ir jau pripartus prie austriškos tvarkos, Budapešto ritmas pasirodė labai chaotiškas ir nesuderintas. Budapeštas visą laiką stengėsi lipti ant kulnų ir pasivyti savo kaimynę – Vieną. Ir tikrai, savo archtektūra ir pastatų didybe Budapeštas nenusileidžia, o kai kuriais interjerais, atrodo, net lenkia Austrijos sostinę. Miestui iš tiesų labai pasisekė, nes Antrojo pasaulinio karo metu, miestą puošiantys pastatai nebuvo sugriauti.
Budapeštas – romantiškas miestas, dar kitaip vadinamas „Rytų Paryžiumi“. Čia intensyviai savo vandenis plukdo Dunojus, galingi tiltai jungia abiejus miesto krantus, o vakare miesto ir tiltų šviesos šoka mirgėdamos vandens paviršiuje. Vakariniame krante, kalnuotoje Budoje, vingiuoja akmenuotos viduramžių gatvelės, lepina Otomanų laikus menančios terminės vonios bei pirtys ir padangę raižo spalvingi Šv. Motiejaus bažnyčios stogai. Kitoje Dunojaus pusėje didingai stovi Parlamento rūmai kartu su aplinkui nusidriekusiais XIX a. elegantiškais dvarais, kuriuose dabar įsikūrę restoranai, parduotuvės bei viešbučiai neleidžia ramiai miegoti Pešto dalies gyventojams. Pešte galima apžiūrėti puikių muziejų, fantastiškų art nouveau stiliaus pastatų ir paklaidžioti po gyvybingą žydų kvartalą. Budapeštas, iš tikrųjų, yra du charakteringi miestai viename: kalvotas ir madingas Buda vakaruose, bei rytuose nugulęs Peštas. Budapeštas tapo vientisu miestu po Budos, Obudos ir Pešto sujungimo į vieną miestą 1873 m.
Pats miestas sufleruoja kaip patogiausiai sudėlioti pažintinę programą. Jeigu Budapešte lankysitės dvi dienas, tiesiog vieną iš jų skirkite pažinčiai su Peštu, o kitą – Budai.
Kelionė iki Budapešto
1 diena. Peštas
Vienas iš pirmųjų dalykų, kuriuos padarėme atvykę į miesto centrą, buvo ėjimas į miesto parką. Bene įdomiausias kelias veda per didįjį Andrassy Út bulvarą, kuris lyginamas su Paryžiaus Elizėjaus laukais ar Brodvėjumi Niujorke. Tai viena seniausių Budapešto gatvių, garsėjanti neorenesansine architektūra ir yra saugoma UNESCO. Ji prasideda nuo Operos ir tęsiasi iki pat miesto parko, kuriame pasklidę nemažai reikšmingų objektų. Pirmas jų – Herojų aikštė. Čia stovi paminklas Vengrijos didvyriams, kurie paaukojo savo gyvybes siekdami nepriklausomybės. Iškilmingai atrodanti aikštė su viduryje iškilusia Archangelo Gabrieliaus statula bei iš abiejų pusių juosiama kolonados su keturiolika iškiliausių Vengrijos istorinių asmenybių. Netoliese yra fantastiška ir kiek neįprasta XIX a. pab. statyta Vajdahunyad pilis, kurios teritorija puikiai tiks romantiškiems pasivaikščiojimams. Parke taip pat rasite zoologijos sodą, bei legendines Széchenyi termines vonias su baseinais. Budapešte, sakoma, būtina pasimėgauti šiomis procedūromis, ir jeigu vyksite, būtinai pasilikie joms laiko. Sostinėje trykšta 80 geoterminių šaltinių, tai tikras SPA miestas. Deja, mes su mažu vaiku neišdrįsome mirkti kartu su dešimtimis kitų keliautojų.











2 diena. Buda




