Ką reikia žinoti apie kainas, derybas ir taksi Egipte

Egipto vietiniai pinigai vadinasi Egipto svarais, o šimtoji jų dalis – piastrais. Nenustebkite, jeigu prabilus Jums rusiškai, egiptietis pinigus pavadins – funty. Tai tie patys pinigai. Egipte lankėmės 2017 m. kovo mėnesį. Šis laikotarpis pasirodė nuostabus ne tik dėl malonaus klimato, bet ir dėl labai patrauklaus kainų kurso. Valiutos kursas 1$ = 18 EGP, 1 euras = 19 EGP. Esant tokiam kursui, verta atsivežtus dolerius ar eurus pasikeisti į vietinę valiutą. Mes pinigus keitėm arba bankuose, arba esančiuose gatvėje keitimo aparatuose. Jais naudotis labai patogu ir greita: įdedate eurus/dolerius, jums parodo ekrane, kokį kursą siūlo (dažniausiai toks, kaip bankuose), ir gaunate savo EGP su čekiu. Taigi kiek ir už ką mokėjome? Taksi (12 km atstumas) – 20 EGP., Kaljanas mieste – 1 dol., Alaus bokalas mieste – 1 dol., Vandens mažas buteliukas ~ 2 EGP, kolos skardinė ~ 4 EGP, 1 kg šviežių datulių ~ 10 EGP.

Derybos Egipte: kaip tai vyksta?

Visų pirma, derybos tai žaidimas tarp Jūsų ir pardavėjo, tai azartiškos rungtynės, kurių sėkmė priklauso nuo Jūsų gebėjimų ir pardavėjo noro derėtis. Jūsų tikslas nusipikrti kuo pigiau, pardavėjo – kuo brangiau parduoti. Svarbiausia, kad derybos vyktų be įžeidimų ir pikto tono. Egzistuoja kelios labai svarbios taisyklės:
  1. Kainų lyginimas. Nepulkite pirkti pirmoj pasitaikiusioje vietoje. Iš pradžių ramiai apžiūrėkite prekių pasiūlą, pasidomėkite kainomis, apgalvokite, ką norėtumėte pirkti. Apeikite ne dvi, tris, bet daugiau vietų ir palyginkite tų pačių prekių kainas. Kai jau turėsite bendra suvokimą kas kiek kainuoja, kur geresnė kokybė, kur šviežesnė prekė – pradėkite žaidimą.
  2. Nerodykite didelio susižavėjimo patikusia preke. Dažnai nutinka, kai pamatome mus suintrigavusią prekę, išsprūsta daug jaustukų ak, wow, oho ir pan. Arabai tik ir laukia Jūsų užkibimo. Vos tik sužinoję, kad prekė Jums iš pirmo žvilgsnio patiko, jie dar pabrangins kainą, vildamiesi, jog už trokštamą daiktą mokėsite didesnius pinigus.
  3. Piniginėje turėkite tik smulkius pinigus. Egipte pardavėjas norėdamas sužinoti jūsų perkamąją galią, gali žvilgtelėti į Jūsų piniginės turinį. Jeigu ten bus tik stambios kupiūros, nusiderėti, vargu, ar pavyks. Taip pat šis triukas gali praversti derybų metu – tiesiog parodykite, kad tai yra visi Jūsų turimi pinigai, daugiau neturite ir galite mokėti tik tokią sumą.
4. Jeigu negaunate kainos, kurią galite mokėti, tiesiog nueikite. Jeigu jokiais būdais nesuderate kainos, o pardavėjas vangiai ją mažina, tiesiog mandagiai atsiprašykite, padėkokite už sugaištą laiką ir atsisveikinę išeikit. Labai dažnais atvejais pardavėjas jus pasivis ir prekė bus parduota už Jūsų siūlomą kainą.
5. Nesakykite, jog esate Egipte pirmą kartą. Prieš įvertinant Jūsų perkamąją galią, pardavėjas gali Jūsų klausinėti daug įvairių kausimų: iš kur atvykote, kelintą kartą esate Egipte, kuo dirbate ir pan. Lietuvą egiptiečiai žino, myli mūsų žmones, bet nesitiki, kad pirksime daug ir brangiai. Tam čia atvažiuoja rusai. Ašku, gaila vokiečių, švedų ir kitų vakariečių, nes jų arabai tikrai nesigaili kainų atžilgiu. Už viską tenka mokėti brangiau. Lietuviai, latviai, baltarusai, ukrainiečiai – tai ta kategorija, kuri moka nedaug. Niekada nesakykite, kad esate čia pirmą kartą! Tai ryškus signalas, jog nesigaudote, nežinote rinkos, kainų, ir galite iš nežinojimo mokėti daugiau. Truputis melo niekam nepakenkė, pasakykite, jog taip, esate jau trečią kartą, buvote Šarm aš Šeicho kurorte, Hurgadoje kelis kartus, dėl to viską žinote. Patikėkite, tokio turisto jie nedrįs apgaudinėti.

Ką daryti, jeigu įkyrūs pardavėjai su savomis prekėmis jau atsibodo, nervina jų kabinėjimasis ir pagaliau norite ramiai išeiti pasivaikščioti? Kaip apsiginti nuo įkyrių pardavėjų? Labai paprastai – venkite akių kontakto. Arabui užtenka vieno Jūsų žvilgsnio į prekę, ir jis nuo jūsų neatstos. Tiesiog eikite pro juos kaip pro sieną, jokios reakcijos, šaltu žvilgsniu. Ignoruokite – neatsakinėkite į klausimus (dažnai iš mandagumo mes atsakome no ,thank you), nežiūrėkite, nesišypsokite jiems,o geriausia, užsidėkite akinius nuo saulės ir žygiuokite savo keliais. Paskui net tam tikras gailestis kyla pažiūrėjus į vargšus prekiautojus, paras sėdinčius prie to pačio savo kioskelio, su Dolce Gabbana tašėmis, Addidas treningais, pasenusiais eteriniais aliejais, blizgančiais papirusais ir kačių skulptūrėlėmis po 1 dol., ir rėkiančius tuos pačius sakinius :“hello, how are you, please come, souvenirs, one dollar, where are you from ir t.t.” Ir taip kiekvieną sekundę, kiekvienam praeiviui…Susidaro įspūdis, jog jie kaip prisukti laikrodžiai kartoja tą patį, to net nejausdami.

Taksi Egipte

Egiptas gali didžiuotis puikiai išvystytu taksi tinklu. Beje kiekvienas miestas Egipte turi savo spalvos taksi. Hurgadoje yra violetinės ir oranžinės spalvos, Kaire – juodos ir baltos. Kelyje vos ne kas antras automobilis yra taksi, jų kiekis milžiniškas, jų iškvietimo greitis žaibiškas, rodos, ne tu kvieti taksi, bet taksi kviečia tave. Hurgadoje kaip New Yorke, pakeli pirštą ir automobilis jau prie tavo kojų. Tik 2 sekundės ir Jūs jau sėdite viduje. Niekur neteko keliauti taksi taip pigiai, kaip Egipte. Nuo savo viešbučio iki Hurgados pačio centro – Šeraton gatvės- važiuodavom 12 km. už 1 dol. Kaip suprantat, taksi nereikia kviesti skambinant telefonu, tiesiog reikia išeiti į gatvę ir jie patys akimirksniu sustos prie Jūsų ir paklaus, kur nuvežti. Patarimas: kelionės kainą suderinkite prieš įsėsdami. Pavyzdžiui, mes žinojom, kad nuo viešbučio iki Šeraton gatvės galima nuvykti už 20 EGP ( 1 dol.). Taksi sustojus, mes sakom savo kainą ir kelionės tikslą. Aišku, garbė vairuotojui neleis sutikti iš pirmo karto, jis pasiginčys, sakys 30 EGP, Jūs sakykite, jog kiekvieną dieną važiuojate už 20 EGP ir jeigu ką, palauksite kito vežiko. Čia viskas ir baigiasi, taksistas sutinka ir atidaro dureles. Pasistenkite prieš kviesdami taksi turėti tikslią sumą, kurią ruošiatės mokėti, kad nereikėtų laukti grąžos, nes galite ir nesulaukti…

2 thoughts on “Ką reikia žinoti apie kainas, derybas ir taksi Egipte”

  1. Straipsnis, kaip suprantu, išverstas iš kažkokio užsienio tinklaraščio, nes Lietuvoje gyvenantiems lietuviams Egipto svarų pirkimas už dolerius nelabai aktualus.

    1. Kelionėse už ES ribų, patartina turėti skirtingas valiutas, be to kartais atsiskaityti doleriais yra palankiau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *