Kontrastingasis Baku

Vos nusileidus lėktuvui, karšta, ugnimi liepsnojanti Azerbaidžano žemė, tiksliau, jos sostinė Baku, mus pasitiko su tropiniu lietumi ir iš kojų verčiančiu vėju. Išvertus  iš persų kalbos Baku reiškia „ miestas, kuriame pučia vėjai“. Savo vardo reikšmę sostinė išpildė visu šimtu procentų.

Nuostabios architektūros Heydar Aliyev tarptautinis oro uostas įsikūręs maždaug už 25 km. nuo miesto centro (autobusu apie 40 min.). Taksistai, jei galėtų, Jus pradėtų verbuoti vykti taksi vos jums išlipus iš lėktuvo. Jų prie išėjimo laukia šimtai su savo išblizgintais „baklažanais“ ir gąsdina turistus, kad nėra jokios kitos galimybės pasiekti centro apart taksi. Ne taip skubantiems ir norintiems pigesnio varianto – yra autobusas, Nr. 116, kuris kursuoja oro uostas-centras kas 30 min. Kaina 1,5 AZN. Paskutinė stotelė Gegužės 28- osios aikštė. Išgirdus ką nors kalbant apie Baku dažniausiai galvoje dėliojasi sovietinio paveldo vaizdai, tačiau atvykus, lieki nustebintas, kad sovietmečio sostinės išorėje beveik nebelikę. Sovietmetis gyvas tik žmonių mintyse bei elgesyje. Pirmieji šiuolaikiniai fasadai stebina savo architektūra ir originaliais sprendimais bei verčia plačiau atsimerkti vos pajudėjus nuo oro uosto.

Baku – žemiausiai esanti pasaulio sostinė, įsikūrusi prie Kaspijos jūros. Miestas paperka savo lankytojus, jei ne savo didybe, tai tikrai mažomis kainomis. Baku turėjome visą pilną dieną, tad nusprendėme pažintį su sostine pradėti nuo jos seniausios dalies – senamiesčio, kitaip dar vadinamo Ičeri Šecher. Jaukus, nedidelis ir gelsvas Baku viduramžių senamiestis 2000 metais buvo įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą – pirmas tokios garbės nusipelnęs objektas visoje šalyje! Senamiestį tarp visų šiuolaikinių stiklinių pastatų lengva atpažinti, nes ši miesto dalis yra apjuosta galinga gynybine siena. Didžiausia senamiesčio įžymybe yra laikomas XII a. statytas Mergelės bokštas, kurio tiksli paskirtis neaiški ik šiol.
Senamiestis išlaikęs savo unikalumą: su nuostabiais mediniais, drožinėtais balkonais, klaidžiomis gatvelėmis ir išlikusiais viduramžių pastatais. Senove dvelkiančią aurą sustiprina įvairios sendaikčių krautuvėlės, gatvėje pardavinėjami kilimai (tiek skraidantys, tiek ne) ir stiprios juodos arbatos kvapas tvyrantis ore. Nepaslaptis, jog Baku buvo filmuotas rusų klasika tapęs, visiems iki skausmo žinomas, filmas „Briliantinė ranka“. Gatvė, kurioje vyko filmavimas labai populiari tarp turistų, kurie čia griūna, gulasi, tupiasi, bandydami atkartoti filmo sceną. Gaila, briliantų čia nėra…
Filme “Briliantinė ranka” nuskambėjusi frazė “ Baku kontrastų miestas” tinka apibūdinti miestui iki šiol. Mažą senamiestį iš visų pusiu spaudžia grandioziniai pastatai, viešbučių kompleksai, verslo centrai bei prabangios parduotuvės. Pinigais švaistomasi į visas įmanomas puses, nemąstant ar tai skoninga, ar ne. Baku gali rasti ir dirbtinai padarytą, nublizgintą mini Veneciją, į Payžiaus Luvro piramidę ar Sidnėjaus operos rūmus panašius statinius. Miesto centras be galo išpuoselėtas: nuostabūs parkai, lygūs šaligatviai, jokių šiukšlių, geriamo vandens fontanėliai, sutvarkyta pasivaikščiojimams krantinė, kiekvienam solidžiam didmiesčiui privalomi dangų siekiantys dangoraižiai. Įspūdingiausi jų – Liepsnos bokštai ( angl. The Flame Towers) vakare įsižiebiantys kaip ugnies liežuviai. Kai svečiavomės Baku, miestas ruošėsi Formulės-1 lenktynėms. Baku pasirinkta strategija labai apgalvota ir protinga – juk miestą garsina ne dangoraižiai ar pasaulinio lygio viešbučiai, miestui reikalingas matomumas per prestižinius renginius. Ne kiekviena šalis ir miestas gali sau leisti tokią prabangą.
Net ir pačiame Baku šalia prabangių Maserati, Ferrari ar Lamborghini automobilių gatvėmis zuja „Lada“ ir žiguliai, stumiantys iš savęs kamuolinius debesis išmetamųjų dujų. Centrinis Baku tiesiog blizga kaip nuvaškuotas prekybos centro obuolys, gražus pažiūrėti, bet ne ragauti. Užtenka nusukti į pirmą pasitaikiusią šalutinę gatvę ir atsiduri kitam pasauly, kur laikas sustojęs nuo kokių 1990 m. Nepatingėkite užlipti į apžvalgos aikštelę, arba galite pasikelti keltuvu (šalia kilimų muziejaus). Iš viršaus atsivers nuostabi panorama į ištaigingąjį Baku. Taip pat puikiai matosi 162 m. aukščio, viena aukščiausių pasaulyje vėliavų. Visai neseniai jai nebuvo lygių pasaulyje, bet lenktynėsė laimėjo Tadžikija, kuri savo vėliavą iškėlė 3 metrais aukščiau.
Didžiausią įspūdį paliko modernus Haydar Aliyev kultūros centras, esantis kiek toliau nuo miesto centro. Pribloškiantis archiektūros primadonos Zaha Hadid kūrinys. Iš tolo pastatas atrodo kaip didelis baltas ant žemės nutūpęs debesis, erdvėlaivis ar kosminis obejektas, savo vingiais primenantis tekančią upę… Nuostabi aplinka pasivaikščioti ir atsipūsti. Atvykti nuo centro galite su taxi už maždaug 4 AZN arba nuo Gegužės 28 –osios aikštės viešuoju autobusu už 0,20 AZN.
Sostinės gatvės pilnos policijos pareigūnų, kurie beje nekelia didelio pasitikėjimo. Pažiūrėjus į juos, atrodo, kad jais gali būti bet kas, kam nepavyko pasiekti kažko geriau. Eismas labai chaotiškas, platūs, kelių juostų keliai, perėjų ne visur yra, dėl to tenka eiti rizikuojant, kad maserati vairuotojas nusileis savo principams ir tave praleis. Vietiniai vaikšto kaip jiems patogu. Mes irgi nenusileidom ir ėjom drąsiai kaip mums geriau, kol nepamatė policija. Tada prasidėjo tikras kriminalinis tyrimas: pasų ir vizų tikrinimas, baudų rašymas (20 AZN), klausinėjimas kas mes, iš kur ir t.t. Po ilgo bylinėjimosi ir aiškinimosi laimėjome mes, baudos išvengėme ir nešėm kudašių tik su griežtu įspėjimu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *